معرفی صندوق قرض الحسنه دانشجویان ایران

تعريف :

صندوق قرض الحسنه دانشجویان ایران با الهام از تعاليم عاليه اسلام و با استظهار به عنايات خاصه حضرت بقيه اله امام زمان حجه بن الحسن العسگري عجل الله تعالي فرجه الشريف به منظور انجام خدمات عام المنفعه و نشر و تعليم و ترويج فرهنگ اسلامي به هرنوع و هر كيفيت وكمك به تامين نيازها و بهبود زندگي دانشجويان، دانشگاهيان و جهادگران دانشگاهي و اعطاي وامهاي بدون بهره ( قرض الحسنه) از طريق دريافت وجوه ذخيره شده توسط خيرين، اعضاء صندوق، جهاد دانشگاهي و ساير اشخاص حقيقي و حقوقي كه بصورت قرض الحسنه يا بلاعوض در اختيار صندوق قرار خواهند داد با حفظ و رعايت موازين شرعي و مقررات جمهوري اسلامي ايران و در قالب مصوبات هيئت امناء جهاد دانشگاهي و به منظور احياء و ترويج سنت حسنه قرض الحسنه در جامعه بويژه جامعه دانشگاهي و كمك به حل بخشي از مشكلات مالي و معيشتي دانشجويان، جهادگران و دانشگاهيان و در راستاي تحقق استراتژي برنامه سوم توسعه جهاد دانشگاهي"مبني بر تقويت فرهنگ و ارزش هاي اسلامي در جامعه و به خصوص در جمعيت جوان و دانشجويان و دانشگاهيان" تأسيس شده است.
این صندوق در اداره کل ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی بعنوان یک صندوق مالی غیرتجاری در سال 1377 به شماره ثبت 10618 ثبت شده ، شخصیت حقوقی مستقل داشته و در سیاستهای کلی و خط مشی اصلی تابع جهاد دانشگاهی می باشد. مؤسسه در تاریخ 94/12/15 موفق به دریافت مجوز فعالیت از بانک مرکزی گردید.

اهداف :
1ـ ترويج سنت قرض الحسنه در جامعه دانشگاهي.
2ـ كمك به تأمين نيازهاي مالي و معيشتي و بهبود زندگي دانشجويان و دانشگاهيان.
3ـ جذب منابع و كمك هاي خيرين براي گسترش فعاليت هاي علمي و پژوهشي دانشجويان و دانشگاهيان.
4ـ كمك به نشر آثار (تأليف و ترجمه ) دانشجويان.
5ـ حمایت مالی از پژوهشگران در پژوهش هاي كاربردي مصوب.
6ـ استفاده بهينه از منابع اعتباري و هداياي سازمان ها و دانشگاه ها براي اعطاي وامهاي قرض الحسنه.


ضرورتها :
1ـ نياز جامعه دانشگاهي به يك سيستم مالي و اعتباري اختصاصي به منظور حمايت خاص از پويندگان عرصه هاي دانش و پژوهش.
2ـ نياز دانشجويان، دانشگاهيان، پژوهشگران و جهاد گران به استفاده از وام هاي قرض الحسنه و اعتبارات بدون بهره.
3ـ لزوم حمايت هاي مالي بلا عوض از واجدين شرايط در محيط هاي دانشگاهي.
4ـ لزوم حمايت مالي و اعتباري از پژوهشهاي كاربردي مصوب
5ـ لزوم حفظ عزت نفس و كرامت انساني دانشجويان و دانشگاهيان داراي بنيه ي ضعيف اقتصادي با تأسيس موسسه مالي و اعتباري در داخل دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي
6ـ ارج نهادن به جايگاه دانش و دانشگاه مرتبطين باآن و اعتبار قائل شدن به كارت دانشجويي، كارت هيئت علمي و كارت پرسنلي دانشگاهيان.
7ـ نياز به وجود مجموعه اي قانوني براي جذب ،ساماندهي و توزيع عادلانه هدايا، موقوفات و اعتبارات اهدايي خيرين و ساير اشخاص حقيقي و حقوقي به حوزه هاي علمي و پژوهشي كشور.
8- لزوم وجود سیستمی برای جذب وجوه و اعتبارات خرد و تبدیل آن به یک جریان مولد قرض الحسنه
جمعيت مخاطب :
تمامي دانشجويان و كارمندان رسمي و پيماني دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي دولتي و غير دولتي سراسر كشور، تمامي اعضاء هيئت علمي سراسر كشور، تمامي پژوهشگران تمام وقت مراكز پژوهشي سراسر كشور، تمامي اعضاء تمام وقت جهادهاي دانشگاهي سراسر كشور و تمامي خيرين و نيكوكاراني كه مايل باشند در زمينه حمايت از دانش و پژوهش و پديدآورندگان آن خدمت نمايند جمعيت مخاطب اين موسسه قرض الحسنه را تشكيل مي دهند.

شرايط عضويت :
التزام به قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران (براي اتباع ايراني)
و داشتن يكي از وضعيتهاي زير :
دانشجو يا عضو هيئت علمي يا كارمند رسمي يا پيماني يكي از دانشگاه ها يا موسسات آموزش عالي داخلي
كارمند رسمي يا پيماني يكي از وزارتخانه هاي علوم، تحقيقات و فناوري يا بهداشت،درمان و آموزش پزشكي
عضو تمام وقت دفاتر، واحدها، موسسات، سازمانها، مراکز، پژوهشکده ها و شرکتهای وابسته به جهاد دانشگاهي
پژوهشگر تمام وقت مراكز پژوهشي زیر مجموعه وزارتخانه هاي علوم، تحقيقات و فناوري يا بهداشت، درمان و آموزش پزشكي خيٌر و حامي حوزه هاي علمي و پژوهشي

برنامه ها :
موسسه قرض الحسنه دانشجويان ايران در نظر دارد ضمن نگاه فراگير به مقوله سنت حسنه قرض الحسنه، اين جريان را در تمامي دانشگاه ها، موسسات آموزش عالي و مراكز پژوهشي كشور گسترش داده و با ايجاد يك شبكه پيوسته قرض الحسنه در جهت تسريع در ارائه خدمات و تسهيلات اختصاصی به جامعه دانشگاهي گام بردارد.

برنامه هاي آينده صندوق :
 تعیین معتمد در دانشگاههاي داراي واحدهاي جهاد دانشگاهي
 تعیین معتمد  در ساير دانشگاهها
 يكپارچه سازي سيستم و برقراري تبادلات مالي لحظه ای بين تمامی سپرده ها و تسهيلات اعطایی کلیه دانشگاههای سراسر کشور(Online & Real time)
 ارتقاء توانمندي نيروي انساني و اصلاح فرايندها (R & D)
 جذب اعتبارات داخلي و بين المللي