شانزدهم آذر روز بزرگداشت دانشجو
چهار شنبه 17 آذر 1400 بازدید: 124

 

جهاددانشگاهی حاصل استعداد دانشجویی است

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، آیین بزرگداشت روز دانشجو در دانشگاه علم و فرهنگ با حضور دکتر حمیدرضا طیبی رییس جهاددانشگاهی و دکتر سید سعید هاشمی رییس دانشگاه علم و فرهنگ و جمعی از دانشجویان این دانشگاه روز شانزدهم آذرماه سال جاری برگزار شد. 

دکتر طیبی در این مراسم با اشاره به اهمیت تاریخی روز دانشجو گفت : بعد کودتای ۲۸ مرداد، دانشجو به‌عنوان قشر پیشران جامعه ایران و یک مؤلفه مهم شناخته شد. از این تاریخ به بعد بود که دانشجویان یکی از محورهای اساسی برای تغییرات سیاسی و اجتماعی در نظر گرفته شدند.

وی بابیان اینکه جوامع غربی هم به‌خوبی می‌دانند که دانشجویان در کشور ما چه تأثیرات مهم سیاسی و تاریخی داشتند ادامه داد: اما موضوع مهم این است که کشورهای غربی همواره خواهان سلطه بر کشورهایی با منابع زیاد طبیعی و انسانی بودند و هستند و تمایل زیادی به توسعه علم و صنعت در این کشورها ندارند. برای مثال آن‌ها می‌خواهند صنایع بیشتر به شکل مونتاژ باشد و نه تولیدات بومی که قابلیت تجاری‌سازی دارد. همچنین می‌خواهند دانشگاه در حد کارشناسی باقی بماند و استعدادها به مرحله شکوفایی نرسد.

به گفته رییس جهاددانشگاهی، به همین دلیل هم معمولاً این کشورها خواهان ایجاد حکومت‌های وابسته برای دسترسی راحت‌تر به منابع هستند، اما خوشبختانه ما زیر بار سلطه آن‌ها نرفتیم و نهادی نظیر جهاددانشگاهی مثال روشنی برای این گزاره است.

دکتر طیبی ادامه داد: درواقع نگرانی دانشجویان در دهه ۴۰ از این‌که دیگر کشورها، ایران را کنترل کند، کاملاً منطقی بود و نهضت دانشجویان منجر به خودباوری شد که درنهایت یکی از ثمره‌های آن جهاددانشگاهی است که خوشبختانه بر مبنای فعالیت‌های دانشجویی شکل گرفت 

وی افزود: اما اگر علم را راهی برای شناخت دقیق عالم بدانیم، استفاده از آن در ارتقای زندگی بشر خود را به شکل فناوری نشان داده است که در حوزه‌های گوناگون نظیر فنی و مهندسی، پزشکی و غیره نمود پیداکرده است که درنهایت منجر به توسعه زندگی و آسایش بشر شده است 

رییس جهاددانشگاهی گفت: اساس کار ما در جهاددانشگاهی فعالیت‌های پژوهشی بود که ماحصل آن منجر به تولید بر مبنای فناوری و تأسیس مراکز مهم درمانی و تخصصی نظیر پژوهشکده رویان شد.

دکتر طیبی با بیان اینکه امروزه درمان ناباروری در کشور ما یک امر عادی است و دیگرکسی برای درمان این معضل به خارج از کشور مهاجرت نمی‌کند افزود: در درمان انواع سرطان نظیر سرطان پستان هم دستاوردهای مهمی داشتیم. در این زمینه پژوهشکده سرطان معتمد کارهای علمی و بالینی بسیار زیادی را انجام می‌دهد.

به گزارش سیناپرس، رییس جهاددانشگاهی در پایان سخنانش گفت: در کل باید اذعان کنم این نهاد محدودیتی در تولید ندارد؛ چراکه حاصل استعداد دانشجویی است.