جلسه هم‌اندیشی خیرین صندوق قرض‌الحسنه دانشجویان ایران، مجمع خیرین دانشگاه علامه طباطبایی و خیرین دانشگاهی
سه شنبه 10 دی 1398 بازدید: 300

بسمه تعالی

جلسه هم‌اندیشی خیرین صندوق قرض‌الحسنه دانشجویان ایران، مجمع خیرین دانشگاه علامه طباطبایی و خیرین دانشگاهی

 

در این جلسه آقای غلامرضا لطیفی، معاونت دانشجویی دانشگاه علامه طباطبائی، آقای ابوالفضل کزازی، عضو هیئت علمی دانشکده مدیریت و حسابداری، آقای اکبر آخوندی، دبیر مجمع خیرین دانشگاه علامه طباطبائی، آقای محمدرضا کارگری، رئیس مجمع خیرین دانشگاه علامه طباطبائی، آقای کاظم قلم‌چی، رئیس بنیاد آموزشی قلم‌چی، آقای عیسی علیزاده، معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی، آقای محمود علیگو، مدیرعامل صندوق دانشجویان جهاددانشگاهی، سرکار خانم مهری‌سادات موسوی، رئیس جهاددانشگاهی واحد علامه طباطبائی، سرکار خانم بیات، معاونت جذب منابع صندوق قرض‌الحسنه دانشجویان ایران، جناب آقای دکتر منصور جمالی زواره، نایب رئیسی هیئت مدیره صندوق و آقای نژند ساعی حضور داشتند.

آقای عیسی علیزاده، معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی، در ابتدای این جلسه در سخنانی گفت: در حال حاضر در معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی هشت سازمان و مرکز داریم که در کل استان های کشور حضور دارند؛ یکی از آنها صندوق قرض‌الحسنه دانشجویی است.

وی ادامه داد: ما دانشجویان را نیازسنجی می‌کنیم و بعد از آن مبالغی در اختیار آنان قرار می گیرد. در فرآیند بازپرداخت وام، دانشجو باید تسویه کند تا مدرک تحصیلی به وی اعطا شود. البته برخی از استادان هم اعلام کرده‌اند که ماهانه از حقوق آن‌ها کسر شود و به صندوق کمک شود.

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی درباره صندوق قرض‌الحسنه دانشجویی بیان کرد: این صندوق وام‌های بسیار با مبلغ‌های کم دارد. مثلاً وامی است که فقط با تحویل کارت دانشجویی، مبلغ ۳۰۰ هزارتومان به دانشجو تعلق می گیرد.

بسیاری از دانشجویان بعدها خیّر شده‌اند

در ادامه خانم بیات، معاونت جذب منابع صندوق قرض‌الحسنه دانشجویان ایران، گفت: صندوق قرض‌الحسنه دانشجویان از سال ۷۷ توسط دانشجویان علوم پزشکی ایران با ۱۰۰ هزار تومان تاسیس شد؛ سپس برخی از استادان از این صندوق حمایت کردند و این کار، عام‌المنفعه شد.

معاون جذب منابع صندوق قرض‌الحسنه دانشجویان ایران با تأکید بر اینکه جهاددانشگاهی از سال‌های اول، از صندوق قرض‌الحسنه دانشجویان حمایت کرد، توضیح داد: صندوق قرض‌الحسنه دانشجویان از زیر مجموعه‌های معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی است و درحال حاضر مجوز از بانک مرکزی دارد و به چند دانشگاه از جمله علوم پزشکی تهران، علم و فرهنگ و خدماتی ارائه داده است.

او ادامه داد: این صندوق حدود ۲۰ هزار عضو دانشجو و بیش از هزار خیّر دارد که اکثر خیّران از میان استادان و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها هستند.

وی خاطرنشان کرد: وام‌های صندوق به دانشجویانی که نیاز مالی دارند، اعطا شده و سپس بازپرداخت صورت می گیرد. بسیاری از دانشجویانی که توسط این وام‌ها مشکلاتشان حل شده، بعدها خود به خیّر تبدیل شده اند.

بیات افزود: ما در علوم پزشکی تهران، سه نسل استاد داریم که عضو خیّرین هستند؛ استادان جدید کسانی بودند که قبلاً از ما خدمات می گرفتند و الان به عنوان خیّر حضور دارند.

معاونت جذب منابع صندوق قرض‌الحسنه دانشجویان ایران با بیان اینکه صندوق بیشتر از آنکه جنبه مالی داشته باشد، به فرهنگ‌سازی فکر می‌کند، گفت: این فرهنگ‌سازی از این جهت است که وقتی دانشجویان وارد دانشگاه شدند به قشر ضعیف کمک کنند.

یک دانشجو ضامن دانشجوی دیگر

محمود علیگو، مدیرعامل صندوق دانشجویان جهاددانشگاهی، گفت: یکی از نکاتی که ما در بانک مرکزی به آن افتخار کردیم و در بحث اخذ مجوز کمک کرد، بحث سوختی بود که در وام‌ها داشتیم؛ از سال ۷۷ فقط به میزان ۸ میلیون تومان یعنی کمتر از نیم درصد کل وام‌ها سوخت داشتیم و این یک نکته بسیار بارز است.

وی با اشاره به اینکه تعهد وام‌های ما بسیار پایین است، بیان کرد: برای مثال یک دانشجو می‌تواند ضامن دانشجوی دیگر شود. برخی می‌گفتند اگر تعهدات را پایین بگیرید پولتان برنمی‌گردد، اما تاریخ نشان داد که برگشت داده شده است.

مدیرعامل صندوق دانشجویان ایران، با بیان اینکه با این صندوق یک فضای همدلی بین استادان و دانشجویان شکل می‌گیرد، گفت: تلاش ما این است که موضوع قرض‌الحسنه بدون سود را به عنوان یک عنصر جدی در حل مسائل مالی کشور ترویج دهیم؛ زیرا عاملی که کسب و کار را زمین می‌زند و آدم‌ها را ضعیف می‌کند، سود است.

دانشجویان آینده این کشور را می‌سازند

محمدرضا کارگری، از خیرین دانشگاهی با تاکید بر اینکه دانشجویان، آینده این کشور را می‌سازند، گفت: ما در استان گلستان با پول خردی که کودکان داخل صندوق می‌انداختند، چند مدرسه ساختیم. ما باید بیشترین سرمایه‌گذاری را روی دانشجویان داشته باشیم، ما پیاده نظام ملت هستیم.

مهری سادات موسوی، رئیس جهاددانشگاهی واحد علامه طباطبائی هم بیان کرد: معاونت دانشجویی دانشگاه علامه طباطبائی از ما حمایت و فضا را مهیا کردند به گونه‌ای که به تمام استادان دانشکده حقوق و علوم سیاسی اطلاع دادند تا استادانی که تمایل دارند، به صندوق کمک کنند.

غلامرضا لطیفی، معاونت دانشجویی دانشگاه علامه طباطبائی نیز در این نشست گفت: در دانشگاه علامه طباطبائی ۱۷ هزار و ۶۰۰ دانشجوی لیسانس، فوق لیسانس و دکتری مشغول تحصیل هستند و ما باید قدر این سرمایه‌های انسانی را بدانیم.

کاظم قلم‌چی، رئیس بنیاد آموزشی قلم‌چی هم در سخنانی گفت: از صندوق می‌خواهم که هدف‌گذاری داشته باشد و مشارکت استادان و اولیای دانشجویان را هم حتماً مدنظر قرار دهد.

در پایان، آقای نژند ساعی ضمن اعلام نکاتی در مورد اساسنامه صندوق، تصریح کرد: معاونت دانشجویی دانشگاه علامه طباطبائی آمادگی کامل دارد که فعالیت‌های خیریه را با کمک استادان و کانون فارغ‌التحصیلان شروع کند و انشاءالله از اتوماسیون کارمندان و استادان، سایت و کانال دانشگاه برای اطلاع رسانی این صندوق استفاده خواهد شد.

 

گالری تصاویر
1
2
3
4